دات نت نیوک
تلفن :

02177905557

تلفن همراه :

09901201109

Menu

کست های تشخیصی در درمان پروتز ثابت
SuperUser Account
/ دسته ها: اخبار و مقالات

کست های تشخیصی در درمان پروتز ثابت

کست های تشخیصی در درمان پروتز ثابت

کست های تشخیصی دقیق که به آرتیکولاتور نیمه قابل تنظیم (semiadjustable) منتقل می شوند در طراحی طرح درمان پروتز ثابت لازم و ضروری هستند . 
این امر ، بررسی روابط دینامیک و استاتیک دندان ها را بدون مداخله رفلکس های حفاظتی عصبی – عضلانی ( Neuromuscular) میسر می سازد و نمای اکلوژن را به صورت کاملا باز و بدون مزاحمت و در تمام جهات فراهم می نماید . 
این در حالی است که چنین نمایی در داخل دهان یافت نمی شود. ( برای مثال موقعیت اکلوژن کاسپ های لینگوال).
در صورتی که کست فک بالا به وسیله  فیس بو منتقل شده باشد ، از رابطه مرکزی (CR) اینتراکلوزالی برای آرتیکولاسیون کست فک پایین استفاده  شده باشد و اجزای کندیلی به طور مناسب تنظیم شده باشند ( یعنی با رکوردهای پیشگرایی و طرفی ) ، بازسازی حرکات فک بیمار با دقتی مناسب امکان پذیر خواهد بود . اگر کست ها در CR  مانت شده باشند، ارزیابی هر دو موقعیت CR و Maximum intercuspation(MI) ممکن است، زیرا بعد از آن ، می توان همه حرکات فکی را بازسازی کرد. 
از دیگر اطلاعات مهمی که به طور مستقیم در معاینات کلینیکی مشخص نیست، فضای اکلوزو سرویکال (occlusocervical dimension) در نواحی بی دندانی است .چنین معیارهایی بر روی آرتیکولاتور در وضعیت اکلوژن و در حین حرکت فک پایین بررسی می شوند. موقعیت نسبی و زاویه قرارگیری دندان های پایه (abutment)، و نیز بسیاری از تغییرات ظریف دیگر که بر روی دندان های تکی ایجاد می شود، بر روی کست ها ساده تر از محیط دهان قابل ارزیابی است. کست های تشخیصی که در آرتیکولاتور مانت شده اند، امکان ارزیابی دقیق پلن اکلوزال و اکلوژن و اجرای پروسه های تشخیصی به منظور تشخیص و طرح درمانرا می دهند؛ آماده سازی دندان بر روی کست ها قابل تکرار است و موم گذاری تشخیصی اجازه ارزیابی نتیجه احتمالی درمان را می دهد.
تهیه قالب دقیق از هر دو قوس دندانی مورد نیاز است. نقص و خدشه در قالب موجب خطا در کست ها شده و به سادگی موجب گمراهی و پیچیدگی می شود. برای مثال، وجود حباب در قالب که نتیجه احتباس حباب هوا بر روی یکی از سطوح اکلوزال است و به تبع برآمدگی در صفحه اکلوزال ایجاد می کند. در صورتی که این برجستگی تشخیص داده نشود و رفع نگردد، در مرحله مانت بر روی آرتیکولاتور منجر به خطا شده و اطلاعات تشخیصی نادرست خواهد بود.
گسترش قالب تا چند میلیمتر فراتر از خط سرویکال دندان ها کافی است، زیرا در رابطه با اهداف پروتز ثابت بوردر قالب های تشخیصی اهمیت جندانی ندارد، مگر اینکه ساخت پروتز متحرک نیز مد نظر باشد.
هیدروکلوئید غیرقابل برگشت(irreversible  hydrocolloid) ( آلژینات ) به اندازه کافی دقیق است و به منظور ارائه طرح درمان، جزئیات سطوح بافتی را به نحو مناسبی ثبت می نماید. البته این ماده، جزئیات لازم برای  دای  و کست نهایی  پروتزهای ثابت را بازسازی نمی کند.
 

مطلب قبلی پروتز ثابت
مطلب بعدی هیدروکلوئید غیرقابل برگشت یا همان آلژینات
Print
176

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x